Velkommen til Køge Golf Klub

Der lyser en stjerne mere på himlen over Køge Golf Klub

1

Køge Golf Klubs æresmedlem Søren Thomassen er desværre gået bort. Søren blev 72 år.

Man kan ikke sige Køge Golf Klub uden også at sige Søren Thomassen. Søren har været involveret i, og har bidraget til, klubbens udvikling gennem alle de år han har været medlem. Fra foråret 1975 og helt til det allersidste, var Søren et fantastisk aktiv i stort set alle de funktioner, man kan bidrage til som frivillig. Søren startede fra første færd som præsident for herreklubben. Han sad 23 år i bestyrelsen, heraf 12 år som formand, han var holdkaptajn for damernes 1. og 2. hold i 12 år, og han var en utrættelig og yderst seriøs arbejdskraft i baneudvalget i over 40 år.

Banen har altid stået Sørens hjerte nær, og Faktisk var det Søren der stod i spidsen for de forhandlinger der førte til, at medlemmerne kunne få lov til at eje banen. Da klubbens midler var begrænsede, var det ligeledes Søren der tog ansvaret som chefgreenkeeper det første års tid herefter. Dette vel og mærke, ved siden af sit fuldtidsjob som pilot.

Det er ikke kun Køge Golf Klub der har nydt godt af Sørens store engagement i golfsporten. I 31 år passede Søren et spændende job som DGU dommer, hvilket var med til at knytte ham endnu tættere til sporten.

Vi har mistet en venlig, gavmild, seriøs, og yderst involveret person, som brændte oprigtigt for de ting han havde med at gøre. Egenskaber som alle omkring Søren, nød rigtig godt af, og som vi alle kan lade os inspirere af.

Den 8. juni 2000 blev Søren yderst velfortjent udnævnt til æresmedlem af Køge Golf Klub, som tak for mange års arbejde for klubben og dennes medlemmer.

Det er ikke for lidt at sige, at Køge Golf Klub har været en betydelig del af Sørens liv, og det er bestemt heller ikke for lidt at sige, at Søren har været en stor del af klubbens.

Vores varmeste tanker går til Sørens familie og venner.    

Ære være hans minde.

 

Køge Golf Klub

Køge Golf Klub Sponsor
Køge Golf Klub Sponsor

Køge Golf Klub Sponsor

Køge Golf Klub Sponsor

Køge Golf Klub Sponsor

OK

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Topmenu

Hovedmenu

Medlemslogin

OBS! Dette er ikke GolfBox login, benyt ikonet til højre.